poniedziałek, 11 listopada 2013

Szymon Hołownia "Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie" - chrześcijaństwo jest różne

Dziś 11 listopada miał być patriotyczny post, ale patrząc na to co się dzieje w w Warszawie, odechciewa mi się pisać na temat patriotyzmu i wolności.
Przekonania i wartości człowieka są różne i zawsze będą nawet w ramach jednej ideologii. Myślę ze to stanowi o wyjątkowości człowieka, mimo, że powoduje to czasem, różne złe rzeczy.

Dlatego dziś napiszę o bardzo ciekawej  książce, która mnie zainspirowała i zmusiła do rozmyśleń  o tym jak różne jest chrześcijaństwo.


W książce "Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie", Szymon Hołownia  pokazuje w prosty i zwięzły sposób inne podejść do chrześcijaństwa w różnych kulturach. Spektrum jest tu tak szerokie że polskie podejście nie tylko wydaje się zaściankowe, ale pozbawione też głębi.

I tu wpadam w pułapkę, bo uświadamiam sobie że mój pogląd na chrześcijaństwo w Polsce jest ukształtowany przez media i spolaryzowane strony, a polska religijność nie jest ani gorsza ani lepsza, znajduje się w niej wszystko to co jest w każdym zwykłym człowieku. 

Głęboka i prawdziwa religijność istnieje także i w naszym kraju głęboko ukryta przed natrętnymi mediami opisującymi, komisje majątkową lub Ojca dyrektora, warto jej poszukać i ta książka mi to uświadomiła, oprócz pisania tego bloga myślę że poszukam miejsc, gdzie podejście do świata jest inne, gdzie nie ma znaczenia i nikogo nie obchodzi polskie piekiełko walka PiS i PO.

To nie jest ważne. Ważne jest by starać się uchwycić sens zmian które dokonują się codziennie w nas i naszym otoczeniu by zauważać drugiego człowieka który w cichej desperacji woła o pomoc, a my zabiegani nie dostrzegamy go.

Książka o chrześcijaństwie tak różnym, ale i tak podobnym, opisuje człowieka i jego relacje z Bogiem warto przeczytać i nabrać innego spojrzenia na religie, która nie opiera się na tym co napiszą media i powie ten lub inny ksiądz.


Chrześcijaństwo to spotkanie Boga z człowiekiem i człowieka z człowiekiem, by je poznać warto poznawać innych ludzi i i ich wiarę, jak ją postrzegają, a ta książka przybliżyła mnie do tego.
Szczerze polecam.

książka z mojego TOP 100 książek
okładka: www.znak.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz