niedziela, 26 stycznia 2014

Skuteczna nauka języka obcego i nie tylko z programem ANKI

W poprzednim poście zachwalającym serwis Duolingo, pisałem że jedynie systematyczna praca może sprawić, że nauczymy się języka obcego. Ale jak być systematycznym ? Systematyczność i wytrwałość nie jest powszechna wśród ludzi, bo jest trudna, sam wiem to po sobie.

Jest wiele książek mówiących jak realizować swoje cele, jedne bardzie praktyczne inne mniej, większość z nich powiela stereotypy i ogólnie znane prawdy, które są podane w różnych opakowaniach z różnymi logami. Nie warto do nich zaglądać, taniej jest obejrzeć sobie jakiś wykład na TED, gdzie masz podane wszystko w przystępny sposób, a jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę, wtedy możesz sięgną po wiedzę książkowa wykładającego, rozszerzając swoje zainteresowania ciekawą popartą badaniami naukowymi książką.


Znajdziesz na tym blogu parę ciekawych wykładów z TED z dziedzin samorozwoju, samodoskonalenia i psychologii popartych licznymi badaniami, a nie tzw. mądrością ludowa.

Ale do rzeczy, jednym ze sposobów ułatwiających systematyczną naukę jezyka są aplikacje na komputer lub telefon które ułatwiają zapamiętywanie, przez mądre powtarzanie.Chodzi mi głównie o programy typu Supermemo, ale korzystanie z niego jest płatne, chociaż nie jest to jakiś kosmiczny wydatek to jednak wydatek.

Dlatego polecam darmowy program ANKI, w którym zaszyty jest podobny algorytm powtarzania jak w Supermemo i można korzystać z gotowych baz do nauki nie tylko języka, ale też uczyć się innych przedmiotów.

Ja tworzyłem własną bazę z nagraniami, bo uważam, że dodatkowo dzięki temu się uczę, ale dla mniej cierpliwych polecam stronę www.isel.edu.pl gdzie można zaopatrzyć się w gotowe bazy.

O stronie isel.edu pl napiszę osobny post bo uważam ją za jedną z najbardziej przydatnych w nauce angielskiego z mnóstwem ciekawych materiałów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz